Nebezpečné známosti

14. duben 2011 | 23.32 |

Tak jsem tu opět já. Čím dál více jsem se zakousávala do knihy od Choderlose de Laclose, tím víc mě to bavilo, tím víc jsem musela myslet, jaký je asi film, a nakonec jsem to nevydržela a stáhla jsem si ho. Dost divné, řeknete si nejspíš, podívat se na film ve čtvrtině knížky. Ale já už dlouho takhle neměla fimovou náladu, a upřímně řečeno, Nebezpečné známosti z roku 1988 je jeden z mála snímků, u kterých jsem bez přestání s vykulenýma očima sledovala, co se bude dít dál.

Zápletku prozrazovat nebudu, stačí, když napíšu, že markýza de Merteuil a vikomt de Valmont se baví manipulací s lidmi - a mimochodem, jsou oba fantastičtí.( Jak v knižním, tak ve filmovém zpracování. Ale věnujme se tomu druhému.) Glenn Close a John Malkovich podávají špičkový výkon, a přestože se chovají jako ti největší zmrdi pod sluncem, stejně mě bere za srdce, když se jim pan Osud vymstí. Není divu, že jim všichni ostatní tak samozřejmě podléhají. Film na těch dvou v podstatě stojí. A ta chemie - ta opravdu funguje!

Nejsem milovník historických věcí, dávám přednost spíš současnosti, ale tohle mě nadchlo. Prostředí tehdejší Francie režisér a jeho tým vykreslili výborně, až jste získali pocit, že žít tehdy musela být idylka, i když bylo hodně jednoduché se tím přesytit. Nádherné šaty, zámky, příroda... Až s tím vším příběh vlastně kontrastuje. Mám ráda pevné, dobře promyšlené věci, které drží při sobě - a příběh toho, jak je snadné zapadnout do své vlastní špíny podle de Laclose mezi ně určitě patří. Děj plyne přirozeně, velmi chytře, a aniž si to uvědomíme, vezeme se s hlavními hrdiny ke konci, k totální sebedestrukci a strávení sebe sama.

Možná se to nezdá, ale příběh jako takový je drsný. A ve snímku Stepehena Frearse má navíc skoro hmatatelnou emotivní atmosféru, vášeň, cynismus a skvělá jména, která se svých rolí zhostila se ctí. :)

tumblr_ljkrbhVmtF1qbtma8o1_500

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nebezpečné známosti belinda®svetu.cz 15. 04. 2011 - 11:59
RE(2x): Nebezpečné známosti opaline 16. 04. 2011 - 01:04