A Brief History of Love

24. srpen 2011 | 13.47 |
› 

pinkquart

Co byste udělali, kdybyste při průzkumech podzemí jednoho dne objevili jeskyni plnou nedotčených růžových krystalů, které se mlčenlivě třpytí ve tmě? Pustili byste si k tomu debutové album The Big Pink, jak jinak. Protože to je zosobnění nádherného, lesklého, čirého růžového krystalu s ostrými hranami, převedené do melodií.

Lovce tagů příliš neuspokojím, protože kromě indie (což je v dnešní době snad všechno) a electronica (kuří nožky) mě napadá už jen shoegaze, což je žánr, definovaný jako odnož alternativního rocku, vyznačující se tím, že muzikanti během svého vystupování stojí v podstatě pořád na místě, zírají na podlahu a nenavazují příliš kontaktu s obecenstvem. Což můžu potvrdit, protože jsem měla to štěstí vidět tuhle kapelu, která je jednou z mých nejoblíbenějších, naživo minulý rok. Mě osobně to ale zážitek z koncertu rozhodně neubralo. :)

A Brief History of Love je jedno z mála alb, která mě zaujala už na první poslech, většnou mi to trvá 5 -6 poslechů, než "se pořádně obuju do bot". Album je velmi jemné, poetické a místy mrazivé, hypnotický hlas zpěváka přivádí až halucinace, ale zároveň v něm jde jako podtón cítit jakási surovost, společná všem debutovkám, a to mi ještě víc navozuje představu drůz krystalů ve tmě. (Co čekáte od člověka, který svou pubescenci strávil hltáním různých faktů o drahých kamenech.) Nejsilnější je, troufám si říct, úvodní trio písniček "Crystal Visions", "Too Young To Love" a "Dominos". Žádná píseň, otevírající album, se mi nelíbí tolik jako Crystal Visions, které vám promítnou obrázek krystalů nevýrazněji. Je ledová, mrazící, ale přitom hrozně romantická. Od romantiky se přesuneme k tělesné lásce v Too Young To Love, na jejíž rytmus se dá opravdu dobře tančit. Pohyb těla trochu zpomalíme u Dominos, prvního singlu a nejvíce "radio-friendly" kousku s těžkým rytmem a neskutečně návykovou melodií, která vás přinutí neustále opakovat These girls fall like dominos, dominos. Love In Vain, čtvrtá skladba desky, se opět vrací k romantice, mnohem více zlehčí rytmus a připomene vám ty doby, kdy jste se jako pubertou čerstvě ocejchovaná kuřata poprvé zamilovali. A tak to jde dál. Lehkost se střídá s těžkostí, jemnost se surovostí, album vás zkrátka provede všemi polohami, jaké láska může mít - od neopětované přes rodinnou až po nevěru - a zanechá vás rozechvělé, bez dechu a plné emocí. Taková láska je a The Big Pink to moc dobře ví. Pro mě jedno z nejlepších debutových alb, které jsem kdy slyšela. Hipsterům a vůbec všem pro zajímavost doporučuju.

P.S. Tohle je jedna z "recenzí" alb, které jsem měla napsat už dávno. Prokrastinace je někdy svině.

600full-a-brief-history-of-lov

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: A Brief History of Love fluf 24. 08. 2011 - 20:06