Vůně sfér (Pythagoras)

8. říjen 2011 | 22.13 |

c6f411ea2306053b6fcd4933b723e7Před x lety jeden chytrý, avšak soudě podle jeho filosofie lehce úchylný pán na matematiku prohlásil, že stejně jako cokoliv, co se na Zemi hýbe a vydává při svém pohybu zvuk, musí i planety a vesmírná tělesa při svém pohybu nějak znít. Harmonická souhra všech těchto zvuků je pro nás neslyšitelná, čili je tichem, a Pythagoras ji nazval jako hudbu sfér. Když jsem se včera na jedné multinárodnostní akci (loučení se zahraničními studenty z AIESECu, kteří u nás tento týden byli) seznamovala s nějakými Španěly, na starého dobrého Pythagora jsem si vzpomněla (ano, i v pátek na party občas myslím na některé věci, které se učíme ve škole, zejména pokud mě baví jako filosofie nebo biologie woohoo). Hudbu sfér bohužel ubilo dunivé cosi, co ve Vrtuli zrovna hrálo, a tak jsme si zvuku obíhání planet neužili, nicméně právě Pythagoras mě napadl, když mě ovanula příjemná vůně těch Španělů. Každý samozřejmě použil jiný parfém, ale pod každým byl znát určitý podtón - vůně, která mi byla hrozně povědomá, protože mi připadá, že doprovází snad každého obyvatele většiny Pyrenejského poloostrova, ta, kterou ucítíte, jakmile vjedete do Španělska nebo když k někomu tam zavítáte na návštěvu. Přemýšlela jsem nad tím, co by tak mohlo být původcem téhle vůně - jestli tamní přímořské ovzduší, příroda, materiál jejich oblečení nebo snad aviváž, kterou používají... ? Pamatuju si, že dům mé kamarádky Marïi byl touhle záhadnou vůní prosycený skrz naskrz a moje oblečení se jí nemohlo zbavit po několik praní. Kam se na to hrabe Lenor!

Když jsme trávili nějaký čas ve Francii, taky jsem zaznamenala změnu atmosféry - zatímco severně byla spíš svěží, jižně už šla cítit leností. Francouzi samotní voněli zase jinak. Ve Vietnamu v létě jsem nejdřív po svém příjezdu dostala pořádnou facku od těžkého, vlhkého a horkého ovzduší, než jsem si všimla, že pulsuje hyperaktivitou, prašností a takovou sladkostí, jakou skýtají jen rýžové oplatky se zázvorovým karamelem a arašídy, které komukoliv spolehlivě zalepí pusu a chutnají jak sladce, tak mírně pálivě. Ta vůně, která nás obklopovala, byla tou samou, kterou občas ucítíte v každém vietnamském bytě. Postupem času jsem zjistila, že je to vůně rýže, esence rýže, rýže ve všech podobách. To je nejspíš jediná z toho kvanta vůní zemí, k jejíž podstatě jsem se nějakým způsobem dokodrcala, zbytek je mi neznámý. To, že každá země voní jinak, mě ale včera přivedlo k Pythagorově teorii a rozhodla jsem se ji drze přizpůsobit obrazu svému:

"Jestliže každý z nás nějakým způsobem voní, pak má každá země svou specifickou vůni, kterou její obyvatelé vytvářejí. Jejich absolutní soulad tvoří vůni celého světa - která je dokonalá právě v tom, že ji necítíme."

P.S. Jsem maniak, který touží vyrobit nejdokonalejší parfém na světě nebo něco takového, a zabije kvůli tomu na cestě pár děvčat, přičemž se nakonec nechá roztrhat davem. Ať žije Parfém, příběh vraha! Ale hlavně to nikomu neříkejte, jinak nebudu mít z koho ten parfém vyrábět.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vůně sfér (Pythagoras) sayonara 09. 10. 2011 - 14:39
RE: Vůně sfér (Pythagoras) fluf 18. 10. 2011 - 22:36
RE(2x): Vůně sfér (Pythagoras) opaline 18. 10. 2011 - 23:06
RE: Vůně sfér (Pythagoras) fluf 19. 10. 2011 - 16:37
RE(2x): Vůně sfér (Pythagoras) opaline 19. 10. 2011 - 20:02
RE: Vůně sfér (Pythagoras) sayonara 19. 10. 2011 - 20:15
RE: Vůně sfér (Pythagoras) fluf 20. 10. 2011 - 17:31
RE(2x): Vůně sfér (Pythagoras) opaline 20. 10. 2011 - 21:17
RE: Vůně sfér (Pythagoras) fluf 21. 10. 2011 - 09:25