Článek Vůně sfér (Pythagoras)

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Vůně sfér (Pythagoras)

09. 10. 2011 - 14:39

sayonara: Zajímavá teorie a ten film je taky super! (vůbec mě neinspiroval k vymýšlení kterak vyrobit kouzelný parfém!)

---
sayonara.pise.cz

18. 10. 2011 - 22:36

fluf: Mimochodem, jestli se nepletu (doufám, že ne, páč v presokraticích jsem se při studiu trochu hrabal), tak pythagorejskou hudbu sfér člověk "neslyší" ne z toho důvodu, že je to ticho, ale protože ji slýchá od narození, tak mu nepřijde, že něco slyší. Jenom ji nevnímá.

18. 10. 2011 - 23:06

opaline: To bychom ale nemuseli vnímat matčin hlas, zvuky obecně, které slýcháme od narození, ne? Nebo dokonce v prenatálním stadiu?
Ale nejspíš budu věřit radši expertovi, který se filosofií přímo zabývá než naší učitelce, která leckdy vypadá, že to sama nechápe

---
opaline.pise.cz

19. 10. 2011 - 16:37

fluf: Ale zase hudba sfér hraje pořád, matka občas mlčí

19. 10. 2011 - 20:02

opaline: Jenomže mimino se málokdy octne v tichu - i když je ještě v břiše, pořád něco slyší, ať už je to máma, hlasy ostatních, šum venku, vítr... To znamená, že přes ten kravál pořádně ani hudbu sfér poznat nemůže, ne?
Nám to bylo podáno jako ticho, což je prý ten nejharmoničtější zvuk. Kdyby se něco posralo a tělesa by vyšla z rovnováhy, tak bychom místo ticha něco slyšeli a zbláznili bychom se z toho. Tak, jak jsi říkal, jste to brali až na výšce?

---
opaline.pise.cz

19. 10. 2011 - 20:15

sayonara: Tak třeba podle teorie strun ve fyzice je svět složený ze spousty rozměrů, které se do sebe zanořují tak, že jsou vidět v každý okamžik jenom tři. Takže bych se vůbec nebránila myšlence, že něco jako hudba sfér existuje...

---
sayonara.pise.cz

20. 10. 2011 - 17:31

fluf: Jenže to, co dítě od narození slyší jsou izolované zvuky. Není to soustavný zvuk. Kdyby ti celý život od narození pískalo v uších, tak si toho taky nevšimneš

Ale abychom se tu jen nedohadovali, vezmu si na pomoc odbornou literaturu Zde je překlad z Aristotelova spisu O nebi, kde se věnuje pythagorejské harmonii sfér (Nic lepšího dochovaného není), jak je uveden v publikaci Předsókratovští filosofové od Kirka, Ravena a Scofielda (mimochodem, jedna z mála knih o historii filosofie, která se čte sama):

"Ζ toho všeho je jasné, že také teorie, že pohybující se hvězdy vytvářejí harmonii, protože zvuky, které hvězdy vydávají, jsou souladné, je v této podobě nepravdivá, ačkoli byla formulována vynalézavě a originálně. Někteří autoři se domnívají, že pokud se pohybují tělesa takové velikosti, musí to způsobovat nějaký zvuk, poněvadž také u nás na Zemi má týž efekt i pohyb těles, jejichž velikost i rychlost je daleko menší. Jestliže se prý tedy pohybují Slunce, Měsíc a četné a velké hvězdy tak velikou rychlostí, je nemožné, aby nevydávaly určitý zvuk, který je nezměrně velký. Když pak přijali tuto hypotézu a to, že jejich rychlosti určené jejich vzdálenostmi vytvářejí tytéž poměry jako hudební souzvuky, tvrdí, že zvuk vydávaný kruhovým pohybem hvězd je harmonický. Protože se však zdá absurdní, že tento zvuk neslyšíme, udávají jako příčinu tohoto jevu skutečnost, že tento zvuk je v našem uchu přítomen již od narození, takže ho nelze odlišit od jemu protikladného ticha. Rozpoznání zvuku a ticha totiž vzniká jejich vzájemným kontrastem, takže lidem se děje totéž co kovářům, kteří jsou natolik uvyklí hluku, že zvuk a ticho podle všeho vůbec nerozlišují."

Mimochodem, to je klasika u filosofie. Když si filosof něco logicky odvodní a něco mu tam nesedí, postuluje nějakou fantasmagorii

20. 10. 2011 - 21:17

opaline: OK, I´m lawyered nicméně není mi moc jasná ta pasáž o rozlišování hudby sfér a ticha - jak to, že je ticho protikladné? Myslí se ten protiklad tím, že ticho je "prázdné", zatímco hudba sfér je složená z x zvuků?
A je pro nás neslyšitelná kdekoliv a kdykoliv? Nemůže se stát, že bys třeba vylezl z atmosféry a uslyšel ji? Koneckonců žijeme celý život na Zemi v určitých podmínkách, zatímco tam venku jsou jiné. Neznamenalo by to, že si na určité zvuky zvykáme a pak je neslyšíme, protože právě žijeme v takových nějakých podmínkách?
(Řekněme, že neberu v potaz vakuum ve vesmíru, kterým se nešíří fyzický zvuk jako vlnění )

---
opaline.pise.cz

21. 10. 2011 - 09:25

fluf: "Rozpoznání zvuku a ticha se děje vzájemným kontrastem..." V tom to všechno je. Jelikož hudba sfér hraje ustavičně, bez přestání, pořád, od stvoření univerza, a slýcháš jí od narození, tak ti přijde jako ticho. Nemůžeš ji slyšet právě kvůli tomu, že se nikdy na chvíli nezastaví, takže neznáš ticho od harmonie sfér. Ostatní zvuky slyšíš, ale po chvíli je nahradí ticho, tak si jich můžeš být vědoma. Právě z protikladu

Na ostatní se musíš zeptat Pythagorejců