Pán kuchyně a drak

16. leden 2011 | 12.38 |

dragoncarp1"Ty jo, zítra už je dvacátého třetího, ne?" vzpomněl si taťka včera večer. "Měli bychom koupit kapra."

"Ale běž, v tom našem kalendáři to bude ještě trvat," odbyla ho mamka. "Ještě tak deset dní."

Kapra? Říkala jsem si a nahlas jsem se zeptala: "Cože? Proč kapra?"

"Protože bude Den Božstva domácího krbu," vysvětlila mamka.

"V každé kuchyni sídlí Ong Tao Quan, což je bůh, který sleduje domácnost po celý rok. Pozoruje, jestli se uklízí, jestli je všechno čisté a dobré, jestli se ta rodina chová pěkně. Dvacátého třetího lunárního kalendáře, týden předtím, než vypuknou oslavy Nového roku, se Ong Tao Quan vydá na Nebesa, aby o té rodině informoval Jadeitového císaře. Takže ten den se uvaří ty nejlepší pochutiny, někde se kupuje i oblečení, a obětují se mu a koupí se živý kapr. Z kapra se stane drak, na kterém Ong Tao Quan vzlétne do nebes za Císařem. Vždycky se vrací na poslední den starého roku."

Ten obyčej mi přišel hrozně roztomilý. Stojí za ním ale tahle legenda:

Kdysi dávno, když se Země a Nebe střetávaly v Údolí šepotu, žil v hustém zeleném lese dřevorubes se svou ženou. Byli velmi chudí a často neměli co jíst. Starosti a žal donutily muže kdesi pít a svou manželku často bil. Brzy to už nemohla snést a tak jedné noci z jejich domku uprchla a už nikdy se tam neukázala.

Dny a týdny šla lesem sama, úplně vyhladovělá a s nohama rozdrásanými do krve. Nakonec našla chatku, kde žil lovec, a protože to byl dobrý muž, dal jí najíst a napít a nabídl jí, aby u něj zůstala, protože stejně neměla kam jít. Žena vděčně přijala a starala se o chatku, zatímco byl lovec přes den pryč. Nakonec se vzali a dlouho žili šťastně. Vypadalo to, že se ženě již podařilo zapomenout na útrapy s předchozím manželem.

Jednou, když zrovna manželé vzdávali hold svým předkům a pálili pro ně papírové peníze a oblečení, objevil se tam žebrák. Žena ho okamžitě poznala, neboť to byl její bývalý muž, a protože se jí zželelo jeho chudoby, věnovala mu nějaké peníze a rýži, ale tak, aby se o tom její současný manžel nedozvěděl, protože by mohl žárlit. Naneštěstí se o tom kdesi dřevorubec doslechl a obvinil ji z nevěry. Žena se, samým žalem a aby dokázala svou nevinu, upálila, a když to žebrák viděl, skočil do ohně za ní. Dřevorubec si uvědomil, jak své manželce křivdil, a výčitky svědomí ho donutily, aby dvojici následoval do plamenů.

To vše však viděl Jadeitový císař a protože mu bylo těchto tří nešťastníků velmi líto  a dojala ho jejich věrnost, nabídl jim, aby se stali Božstvem domácího krbu neboli Tao Quan.

Ve Vietnamu je zvykem kupovat tři klobouky - dva mužské a jeden ženský, společně se třemi malými kapry nebo jedním velkým. Věří se, že jsou kapři natolik schopní, že umí překonat Měsíc Vu i Nebeskou bránu. Kapříci jsou pak vypouštěni zpátky do řeky nebo rybníku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře

RE: Pán kuchyně a drak hospodynka 16. 01. 2011 - 19:32
RE(2x): Pán kuchyně a drak opaline 16. 01. 2011 - 20:44
RE: Pán kuchyně a drak zlomenymec 16. 01. 2011 - 22:00
RE(2x): Pán kuchyně a drak opaline 17. 01. 2011 - 06:32