Mrtví lidé

5. únor 2011 | 11.44 |

 "Však až budeš na té medicíně," řekla mamka, "tam si krve a pitvání užiješ až až. Hodně z vás tam bude omdlívat přímo na sále."

"Je to možné," odtušila jsem. "Mi ale krev a podobné věci nic nedělají. Akorát nenávidím, když má někdo brát krev mě samotné."

"Podle mě ale moc mrtvých lidí pitvat nebudete."

"Proč?"

"Teda aspoň ve Vietnamu vím, že moc mrtvol na řezání není. Ne každému se líbí představa, že by někdo rozsekal jeho manžela nebo mamku na kousky, lidi by měli mít klid aspoň ve smrti, když už ne v životě. Kromě toho se věří, že každý po smrti cestuje na Nebesa, a pokud je ten člověk rozpitvaný, tak i když ho nakrásně složíš zase zpátky, nahoře bude invalidní a nikdo ho nebude mít rád. Minimálně Císaři se teda určitě líbit nebude."

...

"Znáš takové ty kanadské žertíky, jak někomu kdo spí pokreslí kdosi obličej a pak to třeba nejde smýt?" nadhodila mamka po chvíli.

"No, co s nima?"

Mamka se začala smát. "No, děckám doma se to zakazuje. Vždycky, když některé tohle napadlo - obvykle sebraly nějaké saze z ohniště a pak dotyčného zmalovaly tak, že se nepoznal - tak když se to dospělí dozvěděli, děcka dostaly strašně vynadáno. Víš proč?"

"Ne, proč?"

"Protože se věří, že když člověk spí, duše mu odplouvá z těla a cestuje. Proto o sobě, když spíš, nevíš. Jak se probouzíš, duše se vrací. Kdyby se ale duše chtěla vrátit a viděla své tělo nějak pomalované, mohlo by ji to zmást a mohla by si myslet, že to její tělo není. Odešla by tedy pryč ho hledat, jenomže by ho hledala do nekonečna. A tělo by bez duše nepřežilo, takže by ten člověk mohl ve spánku umřít."

...

Když jsem byla s bráchou mladší, jednoho večera jsme jedli v kuchyni a taťka si šel odskočit. Napadlo mě, že bych mu jídlo mohla něčím ozvláštnit, tak jsem sebrala všechny hůlky a lžíce, které jsem našla, a umělecky jsem je všechny zapíchala do jeho misky rýže.

Jakmile taťka přišel, nejdřív vytřeštil oči, což mě rozesmálo, a myslela jsem, že můj vtípek ocení, vtom ale začal křičet, co to vyvádím za pitomosti. Vůbec jsem nechápala, proč je na mě zlý, a řekla jsem mu to.

"Protože se hůlky do rýže zapíchávají mrtvým lidem při modlitbě," vysvětlil mi.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře

RE: Mrtví lidé zlomenymec 06. 02. 2011 - 11:25
RE(2x): Mrtví lidé opaline 06. 02. 2011 - 20:35