Youth 4 Youth: galerie

9. říjen 2011 | 22.02 |

Včera zavítala Avantgarda za 40 Kč na každoroční festival "mladých pro mladé", Youth 4 Youth, kde zpívají, vystavují, hrají divadlo a navrhují mladí lidé z Ostravy do 23 let (takže je vám jasné, že po třiadvacítce už byste se měli chystat na důchod). I pro tentokrát jsem se přesvědčila, že celkově festival vyzní dost na houby, jestliže se nezrubete jako prasata, o čemž svědčil fakt, že navzdory velké účasti na události na FB tam bylo jen málo lidí, protože všichni po krátké době odešli, nicméně abych jen nehanila, naším hlavním cílem bylo patřičně povzbudit kapelu, kde hráli naši kamarádi z ročníku (Just Plane) a Wendy, která v Cooltour Stage vystavovala své fotografie. Zatímco Just Plane mělo ze všech skupin jednoznačně nejrozrostlejší, nejdivočejší a nejuječenější fanoušky, Wendy byla jedna z těch lepších, kteří si svá díla doopravdy zasloužili vystavit. Na Y4Y se totiž může přihlásit opravdu kdokoliv, a pak to tak vypadá.

Nejhorším bodem programu, který nás donutil okamžitě odejít, byla jakási "módní přehlídka" "mladých ostravských návrhářů", která by, kdyby u toho byly správné osoby, odjela okamžitě do Módního pekla. Modely byly tak tuctové, že jsem 99% času podezřívala "návrháře", že si akorát zajeli do Futura a vykoupili tam normální obchody s oblečením, a zbývající 1% času jsem přemýšlela, k čemu mají sloužit modely, které nevypadaly jako z obchoďáků čili byly "kreativní". Vesta s řadovým zapínáním pro muže a vybouleninou na břiše? To je na uschování náhodně nalezených klokanů? Volánové šaty, schválně prostřižené tak, aby odhalovaly jeden košíček podprsenky? Zaprvé v prostřihování svět už dávno pokročil, zadruhé byl ve srovnání s tím sexy i černý rolák. Bílé sako, poseté růžovými kvítky? Nebylo to náhodou ve výprodeji minulý rok v H&M? Pouzdrové černé šaty s modrým svislým pruhem uprostřed a z pokrčeného materiálu? Ale prosím vás, to vymyslí každé děcko na základce. Ready to wear - klidně, ale ne prosím takto. Upřímně řečeno, jestli má někdo takový nedostatek pudu sebezáchovy, že nechá tyhle věci vystavovat, pak by kamarádka ze třídy, která kdysi navrhovala šaty (místy opravdu pěkné) okamžitě vystřelila mezi takové guru jako je John Galliano, Karl Lagerfeld nebo Marc Jacobs. Na jednu stranu chápu, že tady nikdo nebude mít k dispozici tolik materiálu, takové zaměstnance a švadleny a tolik peněz, aby si mohl dovolit vymýšlet podobné skvosty jako na světových módních přehlídkách, na druhou stranu proboha, kreativita se doopravdy dá projevit jinak než vykrádáním trendů z obchoďáku. Bohužel trapně fotky nemůžu dodat, protože se modelky a modelové neustále hýbali v tom příšeří se mnou bohužel Emmanuel Erár nespolupracoval.

Odpusťte mi mé lamentování  - jak nám vtloukal do hlavy pan Kulička, umění se nemusí líbit, líbit se musí děvka  - a přikročme k činům - ukážu vám výběr děl v Cooltour stage, které mě zaujaly nejvíc.

P1010104 copy

P1010105 copy

P1010106 copy

Začali jsme samozřejmě s Wendy, jejíž výstavka byla hned u vstupu do galerie.

P1010113 copy

Tomáš Rozum a jeho kresba

P1010122 copy

Samuela Bartošová nabízí ručně malovanÁ trika. Zajímalo by mě, jak se to s touhle technikou má a za jak dlouho barvy vyblednou.

P1010123 copy

P1010124 copy

P1010125 copy

Ondřej Teichmann

P1010129 copy

P1010130 copy

Eva Houthhoofdtová

P1010132 copy

P1010134 copy

P1010135 copy

P1010137 copy

V jedné místnosti byly ledybyle poházené polštáře, které povětšinou dostaly od návštěvníků facku podrážkou, protože si jich nevšimli. Pravděpodobně jde o snahu zpohodlnit galerii, studenou jako lednička.

P1010138 copy

P1010140 copy

P. S. Za křivost a rozmazanost fotek může Staropramen Lemon, nikoliv já.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře