Článek Lolita

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Lolita

10. 10. 2011 - 23:03

zpohledumuze: Když jsem o Lolitě slyšel a viděl film, říkal jsem si, že kniha musí být plná erotických scén. Velmi (mile) mě překvapilo, že tomu tak není a Nabokov dokázal popsat intimní vztah bez intimních scén.

Dokázal jsem se do něj vcítit jako muž. Je fuk, jestli jde o malou holku nebo ne, ale jde o ten pocit, že "nemůžete", který tak hezky popisuje na začátku knihy. To si musel prožít asi každý a momenty, kdy se dotýká její kůže kouskem nohy a šílí z toho, moc dobře znám

Jsou tam hodně silné momenty. A pár slabých. Zejména závěr, který spíš vypadá jako konec divadelní hry nebo nudná epizodka z katolické (nebo jaké) školy, kterou film naprosto správně vypustil.

Film je skvělý, Jeremy Irons je boží a muzika zrovna tak. Jeden z mála případů, kdy je film stejně dobrý jako knížka.

---
zpohledumuze.pise.cz

11. 10. 2011 - 08:15

opaline: Sám Nabokov říkal, že spousta lidí byla zklamaných, protože čekali porno (když už to koneckonců vycházelo v Olympia Press ) nebo aspoň nějaký ten popis sexu. A jak říkáš, Nabokov se tomu krásně vyhnul, ale i tak z Lolity srší intimnost. Film je fantastický a Dominique Swain je prostě ztělesněním Lolity. Co říkáš na Kubrickovo zpracování téhle knihy?

---
opaline.pise.cz

11. 10. 2011 - 16:43

slanka: Ty víš o čem psát viď?

Lolita je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Tuším, že jsem ji četla asi dvakrát. Film jsem viděla nespočetněkrát. Miluju tohle dílo, dokáže tak krásně popsat touhu po druhém člověku. Bohužel neopětovanou.

---
slanka.pise.cz

11. 10. 2011 - 16:46

slanka: Když si po sobě čtu tu první větu, bere mě do smíchu. Tak to řekněme jinak - i přesto, že jsem ji četla "pouze dvakrát", je to skutečně jedna z mých nejoblíbenějších knih.

---
slanka.pise.cz

11. 10. 2011 - 17:31

zpohledumuze: Jo Ty seš Opaline... to jsem se vůbec nevšim. Já jsem walome, těší mě

Kubricka jsem neviděl - poté, co jsem viděl jeho zprasené Osvícení nemám na jeho další adaptace náladu

---
zpohledumuze.pise.cz

04. 11. 2011 - 22:51

opaline: Ty jsi úplný internetový kočovník, Walome ale je fajn, že jsi nezmizel z blogovací scény!

---
opaline.pise.cz

12. 10. 2011 - 21:18

sanny b. white: Jen bych ráda přidala - mně osobně dost mrzel jeden rozkol mezi knížkou a filmem. Ačkoliv Humbert zneužívá malou holku, dělá to opakovaně, i když je zřetelné, jak jí tím ubližuje, on to ze začátku dělat nechtěl. On o ní snil, šílel, ale byl si vědom toho, že nemůže - už kvůli ní. A do té reálně sexuální roviny se to dostává vlastně vinou Lolity, to ona ho úplně poprvé svede.
Kdežto ve filmu podle mě z Humberta opravdu udělali.. nemůžu si pomoc, chplípnýho úchyláka. S filmovou postavou jsem se sžít nedokázala. Tu knižní jsem - ať už jsem chtěla či ne - chápala.