Dlouhý Halloween

12. duben 2011 | 23.13 |

Jedno, co byste opravdu nechtěli, je žít v Gothamu.

V jeho ulicích řádí sériový vrah, šílenec, který využívá svátky jako své poznávací znamení.

Neporazitelnému šéfovi podsvětí se hroutí jeho impérium jako domeček z karet.

Do města se sjíždějí monstra, blázni a psychopati.

Jedno přátelství, práce a ideály budou navěky zničeny.

A Batman je na začátku své kariéry.

Fantastické dílo.

Tohle jsou mé první komiksy o Batmanovi, které sjem přečetla, a doteď se z toho nemůžu vzpamatovat.

img_253061_main

Od začátku, kdy první knihu otevřete, se rychlostí světla roztočí brilantní thriller o pomstách, vybíráním mezi dobrem a zlem, o městu, prorostlém temnotou skrz naskrz, o geniálních zločincích a o lidech. Příběh je břitký, strohý, hmatatelně temný a místy beznadějný, má svou dynamiku a řeže jako cirkulárka. A hlavně drží neodvratně při sobě jako celek. Nemá šedá ani béžová místa, všechno je syté. Žádné zbytečné popisování, žádné zdržování, všeho je tak akorát málo. Jedna věta všechno vystihne. Co se týče záhadovosti a napětí, rozhodně nechybí a nehrozí, že byste dopředu věděli, jak všechno dopadne nebo co kdo jak myslel. Konec vás otočí o 360°. Doslova.

Jediné, co mě poněkud zamrzelo byl fakt, že například Catwoman se autoři blíž nezabývali. Prostě ji tam hodili, ona si něco odmluvila, odešla. A nejen ji. Na druhou stranu chápu, že by to nejspíš byla zátěž navíc a někde se holt musí ubírat, aby to mělo potřebný spád.

Ale zpátky k superlativům (kdo si hodlá Dlouhý Halloween přečíst? biggrin) - nemůžu se nevyjádřit ke způsobu, jakým jsou obě knihy nakreslené. Tomuhle způsobu se totiž říká nádherný, expresivní, a geniální. (Jak jinak.) Nedokážu si představit, že by tenhle komiks mohl být nakreslený jinak než tímhle způsobem. Každé okýnko má svou vlastní sílu a postavy a atmosféra z něj doslova vystupují. Silné, rozmáchlé a jisté linie, intenzivní barvy a působivě zachycené scény samotných vražd. Nejsem žádný těžký umělec nebo výtvarník nebo tak něco (haha, kdyby některé věci tady pan Kulička viděl a četl, asi by začal znovu učit výtvarku biggrin), ale ty komiksy, to je prostě artgasmus.

A nesmím zapomenout na tvrdé desky a kvalitní papír. biggrin

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře